نام صنعتی : فروسیلیکو منگنز

فرمول شیمیایی

درجه خلوص: 

بسته بندی :25  کیلویی

 

 
  • فرو سیلیکو منگنز یکی از پرکاربردترین مواد آلیاژی در صنعت فولاد بوده که در سالهای اخیر نگاه ویژه ای جهت استفاده از این ماده و مزایای آن بوجود آمده است. فرو سیلیکو منگنز فروآلیاژی است که از ترکیب سیلیسیوم و منگنز تشکیل شده است. معمولا این دسته از آلیاژها بین ۱۲ تا ۱۶ درصد سیلیسیوم و ۵۰ تا ۷۰ درصد منگنز دارند. به دلیل دارا بودن هر دو عنصر سیلیسیوم و منگنز، این فروآلیاژ خواص هر دو دسته از آلیاژهای فرو سیلیسیوم و فرو منگنز را داراست و از آن به عنوان کمک بار برای تولید فولادهای کم کربن استفاده می شود.

 

روش تولید:

فرو سیلیکو منگنز توسط فرایند کربوترمی و در کوره قوس الکتریک از نوع سابمرجelectric submerged arc furnaces تولید می شود. پروسه تولید سیلیکو منگنز از نظر مصرف انرژی پرمصرف تر از تولید فرو منگنز می باشد، چراکه احیای سیلیس نیاز به انرژی بیشتری خواهد داشت. مواد اولیه مورد استفاده در تولید این محصول عموما سنگ منگنز، سرباره فرومنگنز، سیلیس و سرباره سازهایی مثل دولومیت یا آهک می باشند. هرچه مقدار استفاده از سرباره فرومنگنز در این فرایند بیشتر شود، منجر به مصرف بیش از حد انرژی و همینطور ایجاد مقدار بیشتر سرباره خواهد شد. وجود سیلیسکون در این آلیاژ باعث کاهش حد حلالیت کربن در منگنز شده و هرچه سیلیس این آلیاژ بالاتر باشد مقدار کربن موجود در سیلیکو­منگنز کمتر خواهد بود. بنابر این سیلیکومنگنز در آلیاژهایی که نیاز به مقدار کربن کمتری وجود دارد بیشتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت

    • به عنوان جاگزینی برای فرو سیلیس و فرو منگنز برای تولید انواع فولاد. مزیت استفاده از آن صرفه اقتصادی بالاتر و کم تر بودن عناصر مضر مانند فسفر، نیتروژن و گوگرد در آن است.
    • نقش موثر به عنوان اکسیژن زدا و آلیاژسازی در فولادها
    • کاهش کربن ناخواسته در آلیاژهای منگنز. (سیلیکون نقش کاهنده حلالیت کربن در آلیاژهای منگنز را دارد.)
    • کمک به افزایش سختی پذیری فولاد

تماس با مــا