. . .

فروسیلیس

فروسیلیس (Ferrosilicon) یا فروسیلیسیم آمیژانی است از آهن و سیلیسیم که از طریق حرارت دادن ، احیاء و ذوب سنگ آهن و سیلیس (کوارتز) توسط کربن، عمدتا در کورههای قوس الکتریکی تولید می شود. فروسیلیس جامدی غیرسمی با ظاهری به رنگ خاکستری نقره ای است. نسبت ترکیبی آن عمدتا از 10 تا 90 درصد سیلیسیم و بقیه آهن است. همچنین عناصر ناخالصی نظیر منگنز، کرم فسفر، گوگرد و آلومینیم در مقادیر کمتر از 5/0 درصد در فروسیلیس می توانند وجود داشته باشند. کربن به عنوان ناخالصی (ناخواسته) و همچنین به عنوان عنصر سوم در انواع فروسیلیس ها حضور دارد.

فروکروم

فروکروم به آلیاژی از کروم و آهن گفته میشود که مقدار کروم موجود در آن بین ۵۰ تا ۷۰ درصد است. انواع فروکروم معمولا بر اساس درصد کربن موجود تقسیم بندی می شوند، که بر همین اساس به سه دسته پرکرین، متوسط کربن و کم کربن تقسیم بندی می شوند. فروکروم متوسط کربن می¬تواند تا ۴% کربن و فروکروم کم کربن بین ۰,۰۳ تا ۰٫۱۵% کربن و بیشتر از ۶۰% کروم داشته باشند.

فروسیلیکو منیزیم

آلیاژ فروسیلیکومنیزیم FeSiMg که همچنین به عنوان Ferro Silicon Magnesium یا Magnesium Ferro Silicon شناخته می شود، فروآلیاژی با مقاومت مکانیکی قوی، اثر سم زدایی و گوگرد زدایی بسیار زیاد است که از ترکیب آهن، سیلیس و منیزیم به دست می آید. اغلب این آلیاژ همراه با عناصر نادر است. از آنجاییکه منیزیم در دمای بالا تبخیر می شود معمولاً از آلیاژ‌های منیزیم جهت افزودن منیزیم به مذاب استفاده می‌شود. افزودن فرو سيليکو منيزيم در چدن معمولاً شرایط را برای تشکیل گرافیت کروی مناسبتر می سازد و در آلیاژسازی چدنهای نشکن کاربرد فراوانی دارد .

فروسیلیکو منگنز

• فرو سیلیکو منگنز یکی از پرکاربردترین مواد آلیاژی در صنعت فولاد بوده که در سالهای اخیر نگاه ویژه ای جهت استفاده از این ماده و مزایای آن بوجود آمده است. فرو سیلیکو منگنز فروآلیاژی است که از ترکیب سیلیسیوم و منگنز تشکیل شده است. معمولا این دسته از آلیاژها بین ۱۲ تا ۱۶ درصد سیلیسیوم و ۵۰ تا ۷۰ درصد منگنز دارند. به دلیل دارا بودن هر دو عنصر سیلیسیوم و منگنز، این فروآلیاژ خواص هر دو دسته از آلیاژهای فرو سیلیسیوم و فرو منگنز را داراست و از آن به عنوان کمک بار برای تولید فولادهای کم کربن استفاده می شود.

فرومنگنز

فرومنگنز(FeMn) از ترکیب اکسید منگنز (MnO2)و اکسید آهن (Fe2O3) در دمای بالا و حالت مذاب و با وجود کربن به صورت ذغال سنگ یا کک بدست می آید. این فرآیند در کوره های قوس الکتریک انجام می شود. فرومنگنز ماده جامدی است که به شکل کلوخه بوده و تا زمانی که خشک باشد بدون بو است. معمولا سطح فلزی نقره ای دارد و با گذشت زمان و در طول انبارکردن لایه ی تیره ای از اکسیدها روی آن را می پوشاند. براساس استانداردASTM (A99) ، فرومنگنز به سه گروه زیر تقسیم میگردد: -فرومنگنز استاندارد ( پر کربن) -فرومنگنز متوسط کربن -فرومنگنز کم کربن

فرومولیبدن

فرومولیبدن آلـیاژی مرکب از آهن و مولیبدن است، که حاوی 60-75 درصد وزنی مولیبدن می باشد. این آلیـاژ بوسیله ی ذوب اکسید مـولیبدن (MoO3) آلومینیوم و آهن و از طریق احیا به وسیله آلومینیوم تولید می گردد. فرو مولیبدن مهمترین ماده ی آلیاژی مورد استفاده در فولاد های کم آلیاژ و استحکام بالا (HSLA) می باشد. مولیبدن عنصر آلیاژی کاربیدزایی است. بنابراین این ماده از جمله فروآلیاژهای سخت کننده فولادهای آلیاژی عملیات حرارتی پذیر محسوب می شود.

کروم متال

کروم متال(Chromium metal) شامل حدوداً ۹۹% کروم خالص و ناخالصیهایی همچون آهن، آلومینیوم و سیلسیم می باشد. نام های دیگر آن کروم %۹۹، کلوخه کروم، کروم پودری و کروم میکرونیزه است. کروم متال، سختی، مقاومت در برابر خزش و ضربه، مقاومت در برابر خوردگی، اکسایش و سایش آلیاژ را افزایش می دهد.

سیلیکون متال

سیلیکون متال، بعنوان سیلیکون کریستالی یا سیلیکون صنعتی شناخته شده و بطور عمده بعنوان یک افزودنی برای آلیاژهای غیرآهنی استفاده می شود و از سنگ سیلیسیوم با خلوص 98.5 درصد بدست می آید. عناصر تشکیل دهنده سیلیکون متال درصدهای متفاوتی از سیلسیوم، آلومینیوم، کلسیم و ... است و با توجه به نیاز آن در صنعت دارای درجه خلوص و انواع متفاوتی است. سیلیکون متال از لحاظ ظاهری دارای درخشش فلزی و خاکستری روشن است و در دمای اتاق پایدار است. فقط فلوئور بسیار فعال می تواند بطور مستقیم سیلیکون تترافلورید را سنتز کند..

فرونیوبیم

فرونیوبیوم(Ferroniobium) فروآلیاژی است که از ترکیب آهن و نیوبیوم بدست می آید و حدود 60 الی 70 درصد آن را نیوبیوم تشکیل می دهد. این آلیاژ از طریق مواد معدنی پیروکلور یا کلمبیت از طریق فرایند آلومینوترمی ایجاد می شود. نام های دیگر این فروآلیاژ فرونیوبیم، فروکلومبیوم، FeNb و FeCb است. فرونیوبیوم از لحاظ ظاهری به شکل کلوخه و بدون بو است و رنگ نقره ای مایل به خاکستری دارد.

فرووانادیوم

فرووانادیوم نوعی آلیاژ آهن و وانادیوم است که میزان کروم آن تقریباً 35-80 درصد است و تولید آن در کوره قوس الکتریکی انجام می شود. این آلیاژ در تولید فولاد مورد استفاده قرار می گیرد و از این رو در بسیاری از بخش ها مانند ساخت و ساز ساختمان ها، ساخت هواپیما و کشتی کاربرد دارد. این ماده در کوره های EAF از آهن قراضه و مخلوطی از وانادیوم پنتوکسید، پودر آلومینیوم، کلسیم فلوراید و غیره تولید می شود.

فروبور

فروبور (Ferroboron) یک آلیاژ آهنی است که جز فرو آلیاژ ها بوده و از آهن و بور تشکیل شده است. فروبور از گرید های مختلف تولید می شود که شامل 17 الی 20 درصد بور است .کاربرد این آلیاژ در صنعت فولاد سازی است .فروبور به صورت پودری به فرآیند اضافه می شود و به آسانی ترکیب می شود .

تماس با مــا